Faruk Saraç | Sarı Zeybek
"Sonsuzluktur insan, yeteneklerinin, isteklerinin ve yapabileceklerinin sınırı olmayan. Akıldır insan, soran, arayan, keşfeden, ulaşan.”
faruk saraç, smokin, haute couture, damatlık, tuxedo
29
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-29,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Sarı Zeybek

Proje Hakkında

“Sarı Zeybek, benim ilk koleksiyonum. Cumhuriyet’in kuruluşunun 75’inci yıldönümü için hazırlandı. Yaşadığı dönemde dünya liderleri arasında şıklığı ve giyim zevkiyle ön planda olan Ulu Önder Atatürk, benim için ilham kaynağı oldu. Tarihi ve kültürel değerleri olan, cumhuriyetimizin kuruluş döneminin ruhunu yansıtan bir koleksiyon hazırlamak için yola çıktığımda, oldukça uzun bir araştırma süreci içerisine girdim. Giysilerin aslına bağlı kalarak çok detaylı bir çalışma yapmak gerekliydi. Bu sebeple öncelikle Anıtkabir’i ziyaret ederek, orijinal kıyafetler, ardından da 400’ü aşkın Atatürk Fotoğrafı üzerinde incelemeler yaparak kumaş ve model konusunda ayrıntılı bilgi edindik. Ulu Önder’in giydiği tişört ve süveterlerin yanı sıra çoraplar dahi model ve desenlerine göre özel dokutuldu. Koleksiyonda yaka modellerinden kol manşetlerine, en ufak ayrıntılara kadar çok titiz davrandık. Dokumalarda İngiliz ve yerli kumaşlar kullandık. “Sarı Zeybek” koleksiyonu o dönemin dikim teknikleri kullanılarak hazırlandı.

 

Bu ayrıntılı incelemeler sırasında Atatürk’ün ayakkabısı, pantolon beli ve gömlek yakası gibi pek çok ayrıntıda 42 rakamına rastladım. Bu sebeple “Sarı Zeybek” koleksiyonu için 42 adet kıyafet seçtik.

 

İlk defile 1998 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda 1750 davetlinin katılımıyla gerçekleşti. İkinci defileyi 2006 yılında Anıtkabir’de gerçekleştirdik. O günün anlamı ve önemi gerçekten müthişti. Anıtkabir ilk defa saat 17.00’den sonra kapılarını bu defile için açarak 5 bin davetliye ev sahipliği yaptı. Ulu Önder’in ebedi istirahatgahında gerçekleştirdiğimiz bu özel defile sırasında semalarda F16 jetlerinin saygı uçusu yapması o güne ayrı bir anlam ifade kattı. Çocukken Ankara’ya ilk gelişimde Anıtkabir’in 11’inci merdiveninde annemle fotoğraf çektirmiştim. Sarı Zeybek Defilesi’nin ardından bana plaket verdikleri basamak yine 11’inci basamaktı… Ve ikinci fotoğrafım, gelecek nesillere cumhuriyetin ruhunu yansıtmayı amaçladığım koleksiyonumun gösterisinde aldığım plaketle oldu.”

Tarih:

1998 - 2006

Yer:

Dolmabahçe Sarayı, Anıtkabir

Padişahın Esvabı
Koleksiyon