Faruk Saraç | Padişahın Esvabı
"Sonsuzluktur insan, yeteneklerinin, isteklerinin ve yapabileceklerinin sınırı olmayan. Akıldır insan, soran, arayan, keşfeden, ulaşan.”
faruk saraç, smokin, haute couture, damatlık, tuxedo
109
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-109,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Padişahın Esvabı

Proje Hakkında

“Padişahın Esvabı” adlı proje, 36 Padişah, 6 Valide Sultan, 1 Şehzade, 1 Çengi ve 624 yıla ait. Kendi kültürümüze sahip çıkmak ve yeni nesile iyi yapılmış işler bırakmamız gerektiğine inanmaktayım. Projemiz, üzerinde çalışıp ve araştırdıkça büyüdü. Öncelikle Osmanlı dönemine ait bütün kıyafet verilerini ve 624 yıllık Osmanlı ve Selçuklu dönemini incelemeye başladım.

 

“Padişah Portreleri” kitabında yer alan kostüm ve aksesuarların doğru tespit edilmesi, araştırılması, defileye göre uyarlanması ve kronolojik sırayla sunulması gerekliydi. Türkiye İş Bankası’nın sponsorluğunu yapmış olduğu “Tesavir-i Al-i Osman Padişahın Portresi” sergisi kitabını aldım. İncelenen kitapta, resimlerdeki bazı padişahların portrelerinin kendi dönemlerinden daha sonra yapılmış olduğu, bir kısmının yalnız portre olarak boyandığı ve kitabın diğer bölümlerinde resimlerin nakkaşların çeşitli dönemlerde nakış ettikleri “Minyatürler” olduğunu gördük.

 

Payitaht İstanbul’da bulunan saraylar, müzeler, camii ve türbeler baştan sona gezildi; fotoğraflar ile detaylar belirlendi. Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve Askeri Müze’de silahlar incelendi ve çalışmalar başladı.

 

700 yıllık bir imparatorluğun verilerine ulaşmak gerçekten çok kapsamlı bir araştırma gerektiriyordu. Projenin en ince ayrıntısına kadar dönemin gerçeğini yansıtması için bu konunun uzmanlarından yardım aldık. Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. Filiz Çağman ile irtibata geçerek padişahların yaşam biçimlerini inceledik. Topkapı Sarayı Müzesi Kıyafet ve Kumaş Bölümü Sorumlusu Dr. Hülya Tezcan’la birlikte müze arşivinde bulunan çeşitli kaftan, entari, şalvar, mintan, ceket ve pantolonların işleme ve süslemelerin orjinal kalıpları çıkartılıp kumaş bilgileri alındı.

 

Kaftanların kesimini atölyemizdeki kesim masalarında yapmak oldukça zorluydu. 700 yıl evvelki el emeği göz nuruyla yapılmış kumaşların aynen o günün koşulları altında dokunup, dikilmesine günümüz insanının ne vaktinin ne de sabrının olduğunu düşünüyorum. Kaftanı, iç mintanı, entarisi, şalvarı, kavuğu derken kostüm başına yaklaşık olarak 50 metreye yakın kumaş kullandık. Tarihsel gösteri benim 700 parçalık bir yorumumdur. Cihan Ünal tarafından sunulan 43 erkek ve kadın manken tarafından giyilen padişah ve valide sultan kostümleri Faruk Saraç Moda Vakfı’nda korunmaktadır. Proje ilk olarak 2006 yılında Topkapı Sarayı Aya İrini’de, ardından 6 Nisan 2009 tarihinde Çırağan Sarayı’nda defileyle tanıtıldı.

Faruk Saraç

Tarih:

Nisan 2000

Yer:

Çırağan Sarayı

Sarı Zeybek
Koleksiyon
Geçmişten Günümüze Polis
Koleksiyon