Faruk Saraç | Geçmişten Günümüze Polis
"Sonsuzluktur insan, yeteneklerinin, isteklerinin ve yapabileceklerinin sınırı olmayan. Akıldır insan, soran, arayan, keşfeden, ulaşan.”
faruk saraç, smokin, haute couture, damatlık, tuxedo
76
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-76,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Geçmişten Günümüze Polis

Proje Hakkında

1287 yılından Tanzimat, Meşrutiyet, Cumhuriyet ile birlikte günümüze uzanan polis kostümlerini kapsayan bir koleksiyondur.

 

İçişleri Bakanlığı, Türk Emniyet Teşkilatı’nın 161. yıl dönümü için proje arayışındaydı. Bu konuda fikrim sorulduğunda hem Türk Devleti’ni hem de Türk Polisi’ni görkemli geçmişine götürecek “Geçmişten Günümüze Polis” projesini sundum.

 

Bu koleksiyon için polis arşivlerine girilerek kapsamlı çalışma yapıldı. 3 ay gibi bir araştırma ve inceleme evresiyle birlikte toplam 8 ayda tamamlandı. Defilede sergilenen kıyafetler arşivlerde bulunan 600 adet fotoğraf arasından seçildi. Emniyet ve asayişi sağlamakla görevli kişilere verilen rütbe ve ünvanlar her çağda saygınlığın simgesiydi, bu sebeple sadece kostümleri değil, ince detayları da kaçırmamak adına görevleri ve yaşam biçimlerini dahi bilmek gerekiyordu.

 

Kumaş seçimleri kıyafetin ait olduğu dönemin koşulları göz önünde bulundurularak yapıldı. Kostümler günümüz kumaşlarına uyarlandı. Kesimler ve dikişler özel olarak kalıplar çıkartılarak gerçekleştirildi. Hançerden kılıca, rozetten takılara kadar tüm aksesuarlar birebir gerçeğine benzer olarak yaptırıldı. Ayakkabıların tamamı el işçiliği ile üretildi.

 

Sunum aşamasında dönemin polislerini canlandıracak kişiler tiyatro oyuncuları arasından seçildi. Bunun nedeni oyuncuların benzerlikleri de dikkate alınırken taşıdıkları kostüme ait ünvanı ifadelerinde de yakalayabilmekti. Eski dönemlerde zabıta görevlerini üstlenen Subaşı’dan Asesbaşı’na, Böcekbaşı’ndan, Kullukçu Çavuşu’na kadar hiç bilmediğimiz ama polis teşkilatının tarihinde önemli rütbeler bu çalışmalar ile ön plana çıktı. Toplamda 375 parçalık koleksiyon için 77 manken kullanıldı.

 

Koleksiyonun sunumu için iki buçuk ay süren müzik ve üç buçuk ay süren senaryo çalışmaları yapıldı.

 

“Geçmişten Günümüze Polis” adlı bu proje, Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 161. yıl dönümü münasebetiyle 10 Nisan 2006’da Ankara’da, ardından 11 Nisan 2006’da Çırağan Sarayı’nda 1200 davetlinin katıldığı gecelerde Ankara ve İstanbulluların karşısına çıktı.

 

“Geçmişten Günümüze Polis” koleksiyonu Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Müzesi’nde sergilenmektedir.

 

Kültür mirasımıza katkıda bulunabilmek, tarihimizi yeni nesillere daha iyi tanıtabilmek adına yaptığım bu projelere yenilerini eklemek için çalışmalara devam etmekteyim.

 

Faruk Saraç

Tarih:

11 Nisan 2006

Yer:

Çırağan Sarayı

Padişahın Esvabı
Koleksiyon
Tılsım
Koleksiyon