Faruk Saraç | Geçmişte Kapalı Çarşı
"Sonsuzluktur insan, yeteneklerinin, isteklerinin ve yapabileceklerinin sınırı olmayan. Akıldır insan, soran, arayan, keşfeden, ulaşan.”
faruk saraç, smokin, haute couture, damatlık, tuxedo
452
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-452,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Geçmişte Kapalı Çarşı

Proje Hakkında

Defilenin izleyenleri tarihsel bir yolculuğa çıkaracağını aktaran Saraç, “Bu seferki yolculuğum, Kapalıçarşı. İstanbulumuzun 555 yıllık simgesi. Burada birçok esnaf ve sanatkar yetişmiş, ustalar çıraklara el vermiş, kalfa olmuşlar. Bu, beni hep etkilemişti. Beş sene önceki bir projemdi. Gün bugünmüş.” diye konuştu.

 

Saraç, defilenin bir amacının da zanaatı, son ustalar ve çıraklarla birleştirmek olduğunu belirterek, “Son ustalarımız kaldı. Onlara biraz destek çıkmak adına, eğer Kapalıçarşı burada bir sokak verirse, kendilerine tamamıyla bir sanat ve zanaat sokağı kurmayı çok isterim.” dedi. Kapalıçarşı’da yaklaşık 4 bin dükkan olduğunu ve çarşının artık eski havasını yansıtmadığını dile getiren Saraç, yeni düzenlemelerle esnaf kültürünün, geleneğinin ve el becerilerinin yerli ve yabancı turistlere tanıtılması gerektiğini belirtti. Faruk Saraç, meslekte 35. yılına girdiğini anlatarak, defileyi, zanaat ve sanatkarlara biraz daha sahip çıkmak adına düzenlediklerini ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy da defile sonrası yaptığı konuşmada, tasarımcıların verdiği emeğin büyük olduğunu aktararak, şunları söyledi:

 

“Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman’ın mirası olan bu güzide mesleklerin, bugün kendilerine has kıyafetler içerisinde can bulması, bizi çok mutlu etti. Ticaretin, pekala kanaatkarlık, cömertlik ve kardeşlik içinde yapılabileceğini ispatlayan, bu helal kazanca açık, haram kazanca kapalı çarşı, bizlere yüzyıllar ötesinden bir mesaj taşıyor. Bu mesajın ruhuna uygun her türlü faaliyeti desteklemeye hazırız.”

 

32 kıyafet sergilendi 

Sokak satıcılarının geçişiyle başlayan defilede, oyuncu Cihan Ünal’ın seslendirdiği edebi bir metinle, kıyafetleri sergilenen mesleklerin tanıtımı yapıldı. Defilede, “Sedefkar”, “Bozacı”, “Mühürcü”, “Çarıkçı” ve “Yorgancı” gibi esnafın, özel bir teknikle yeniden dokunmuş toplam 32 kıyafeti sergilendi. Uzun bir araştırma döneminin ardından hayata geçirilen projede, esnafın kullandığı aksesuarlar da aslına uygun olarak yeniden hazırlandı.

Tarih:

16 Ekim 2016

Yer:

Kapalı Çarşı

Tılsım
Koleksiyon
TCDD Demir Kanatlar
Kurumsal