Faruk Saraç | Biyografi
"Sonsuzluktur insan, yeteneklerinin, isteklerinin ve yapabileceklerinin sınırı olmayan. Akıldır insan, soran, arayan, keşfeden, ulaşan.”
faruk saraç, smokin, haute couture, damatlık, tuxedo
162
page-template-default,page,page-id-162,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Biyografi

Faruk Saraç, 1955’de Urfa’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini sarı rengin hakim olduğu 55 derece sıcaklığın hüküm sürdüğü Urfa’da tamamladı. Faruk Saraç, “Güneş sarı, başak sarı, toprak sarı” olarak hatırlıyor o günlerini. 1973 yılında İstanbul’a ayak bastığında, Urfaspor, Tophane Tayfun, Konyaspor Ereğli’de başarılı bir futbolcuydu. Futbol kariyerini Karagümrük Spor Kulübü’nde oynadığı dönemde menüsküs nedeniyle noktaladı. Marmara Üniversitesi İngilizce bölümünde okurken Osmanbey’de bir akrabasının yanında kumaşlarla ve renklerle tanıştı. 1980 yılında üniversiteden mezun olduğunda aynı zamanda mağazacılığı tanımış ve yolunu seçmişti. 1981 yılında Kadıköy Opera çarşısında Butik Faruk olarak ilk mağazasını açtı. Bu tarihten itibaren titiz, özenli ve yenilikçi yapısıyla tasarım çalışmalarına da başladı. Erkek giyimde renk çeşitliliğini öne çıkardı.

 

1987 yılına geldiğinde 6 mağazası vardı ve adını markasına taşıyarak yoluna Faruk Saraç olarak devam etti.

Türkiye’deki ilk erkek modacı olma özelliğini taşıyan Saraç’ın sanat, spor, siyaset ve iş dünyasının önemli isimlerinin yer aldığı geniş bir müşteri yelpazesi var. Saraç’ın erkek giysilerini renklendirmesi Faruk Saraç ve tasarımlarını sadece Türkiye değil, dünya moda çevrelerinde aranılan ismi yaptı. Türkiye’nin erkek modasına alışılmamış renkleri kazandıran Faruk Saraç, şimdi de moda dünyasına “Tematik Defileler” kavramını armağan ediyordu. Mesleğini sanatçı kişiliğiyle birleştirdiği “Sarı Zeybek” koleksiyonu, 10 Kasım 1998 yılında Atatürk’ün 60. ölüm yıl dönümünde Dolmabahçe Sarayı’nın muayede salonunda muhteşem bir defileyle aydınlandı. Atatürk, yaşamı boyunca giydiği, gençliğini, cesaretini, dehasını, aklını ve ince zevkini yansıtan kıyafetleriyle yeniden Dolmabahçe’deydi. Büyük beğeni toplayan bu defile Anıtkabir’de de sergilendi. Sarı Zeybek Defilesi’ni 2000 yılında 36 padişahın, şehzadelerin ve sultanların kıyafetlerinden oluşan Padişahın Esvabı Defilesi izledi. Faruk Saraç, 2007 yılında 99 mankenin podyuma çıktığı ve Tılsım adını verdiği görkemli bir defileyle moda sektöründe geride bıraktığı 25 yılı taçlandırırken ustalık ve birikimini gelecek kuşaklara aktarabilme çabasına da hız verdi.
Tematik defileler serisi Geçmişten Günümüze Polis, Geçmişte Kapalı Çarşı kıyafetleriyle devam etti.
Saraç, Geçmişten Günümüze Polis, Sağlık Bakanlığı, İETT, Türk Hava Yolları, Orman Bakanlığı, Devlet Demir Yolları ve daha pek çok özel ve kamu kuruluşu için tasarımlar da yaptı.

 

150’nin üzerinde plaket alan ve defile yapan Faruk Saraç, 7 kez MGD tarafından yılın moda ödülüne layık görüldü

Moda alanındaki bu başarısının ardından kendi adını taşıyan moda okulunu kurdu. Bursa’da 19. yüzyılda kurulan, Fabrika-i Hümayun binası, uzun ve zorlu bir restorasyon süreci sonunda bu amaca hizmet etmek üzere Türkiye’nin ilk tasarım meslek yüksekokulu olan, T.C. Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulu olarak eğitim ve öğretim dünyasındaki yerini aldı.


1987 yılında ilk defilesini gerçekleştiren Saraç, ardından gelen 200 defile ile erkek modasına öncülük yapmaktadır

Hiç durmadan, yorulmadan sonu olmayan zamana kadar işleyecek bir makine düşünün. Kainat olsun bu makinenin adı. İçindeki her insan, her canlı ve her madde makinenin mükemmel ahengini sağlayan parçalar olsun.
Faruk Saraç, sonsuz evrende ve başı sonu belli olmayan zaman içinde kendi varlığının anlamını düşündüğü anlardan birinde meslek yaşamında 38 yılı geride bırakmak üzere olduğunu fark etti.

Faruk Saraç; birikimini, hayatın ona verdiklerini paylaştıkça, kültürümüzü podyumlara taşıdıkça insani değerlerinin arttığına, ruhunun zenginleştiğine inandı.

Faruk Saraç