Biyografi

“Sonsuzluktur insan, yeteneklerinin, isteklerinin sınırı olmayan.

Akıldır insan soran, arayan, keşfeden ve ulaşan”

Faruk Saraç

Faruk Saraç 1955 yılında Urfa’da dünyaya gözünü açtı ve sarıyı tanıdı. Güneş sarı, toprak sarı, başak sarı…

İlkokul, orta okul ve lise yıllarını Urfa’da tamamlayıp, 1973’te aşık olduğu İstanbul’la tanıştı. 1976 yılına kadar profesyonel futbol oynadı. Marmara Üniversitesi İngilizce Bölümü’nden 1980 yılında mezun oldu. Türkiye’nin ilk Erkek Modacısı Faruk Saraç’ın mesleki yolculuğu 1980 yılında tanıştığı, tekstil endüstrisi ile başladı. Aradan çok zaman geçmeden kendi ismi ve soyadıyla hemen bir yıl sonra ilk mağazasını açtı.

‘Butik’ kültürünü Türkiye’ye taşıyan ilk isimlerden olan Faruk Saraç çok kültürlü düşünce anlayışıyla erkek giyimine renk ve model çeşitliliği getirdi. Bu ayrıcalık Faruk Saraç markasına kısa zamanda sanat, spor, siyaset ve iş dünyasının önemli isimlerinin yer aldığı geniş bir müşteri portföyü kazandırdı. 1993 yılında ise Nişantaşı’ndaki Showroom’unda özel dikim yapmaya başladı. Hayali olan moda merkezinin kapılarını 1997 yılında İstanbul Levent’te açtı. Bu kapılardan saçılan ışık tayfı sadece moda dünyasını değil, artık Türkiye’nin kültür ve sanat yaşamını da renklendirecekti.

1981 yılından bu yana 200’e yakın defile ve sayısız ödülleriyle sinema, dizi ve tiyatrolara destek vermiştir. Faruk Saraç 4 Ekim 2010 tarihinde Bursa’da eğitim ve öğretime başlayan Türkiye’nin ilk Tasarım Meslek Yüksekokulu olan T.C Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu’nu kurdu. Ardından hayali olan İstanbul’da 2015 yılında ikinci okulunu açtı.; birikimini, hayatın ona verdiklerini paylaştıkça, kültürümüzü podyumlara taşıdıkça insani değerlerinin arttığına ve ruhunun zenginleştiğine inandı.

“Hiç durmadan, yorulmadan, sonu olmayan zamana kadar işleyecek bir makine düşünün; adı kâinat olsun bu makinenin. İçinde bulunan her insan, her canlı ve her madde, makinenin mükemmel ahenkle çalışmasını sağlayan parçaları olsun. Pek çok kişi, başı sonu olmayan zamanda ve sonsuz evrende, kendi varlığının ve kısacık hayatının ne anlama geldiğini sorgulamıştır. Sonsuz evrende kendi varlığımın ve hayatımın, anlamını düşündüğüm anlardan birinde, ben de meslek yaşamımın, 37. yılını geride bırakmak üzere olduğumu fark ettim.

Faruk Saraç